« Uncategorized | Νέα

Σχολές, Σπουδές & Επαγγέλματα του Μέλλοντος | Φροντιστήριο Ιδιαίτερον

» Ελεύθερη Είσοδος

Σχολές, Σπουδές & Επαγγέλματα του Μέλλοντος

Η επιλογή σπουδών και επαγγέλματος είναι από τις πιο σημαντικές αποφάσεις που καλούνται να πάρουν οι έφηβοι/ες για την πορεία και την εξέλιξή τους. Η αναζήτηση αυτή αρχίζει ήδη από την Α’ Λυκείου ώστε να καταλήξει στις Πανελλαδικές Εξετάσεις και την υποβολή του μηχανογραφικού δελτίου.

Η καθιερωμένη πλέον ενημερωτική δράση που ενθουσιάζει εκατοντάδες συμμετέχοντες/ουσες σε ολόκληρη την Ελλάδα, επικεντρώνεται στη σύνδεση των σπουδών και των τμημάτων με την αυριανή αγορά εργασίας και τις προοπτικές των επαγγελμάτων. Παράλληλα, έχει ως στόχο την ενημέρωση των μαθητών/τριών όλων των τάξεων του Λυκείου, εκπαιδευτικών και γονέων για σημαντικά δεδομένα που αφορούν στις Πανελλήνιες. Η δομή είναι προσαρμοσμένη στις απαιτήσεις του κοινού και καλύπτει ηλικίες 15 έως και 18 ετών.

Θεματικές ενότητες

• Οι άγνωστες ευκαιρίες που δημιουργεί η Τεχνητή Νοημοσύνη & οι Νέες Τεχνολογίες στους περισσοτέρους κλάδους
• Από τα «κλασικά» τμήματα σε καινοτόμες ειδικότητες
• Τα Άγνωστα Επαγγέλματα του Μέλλοντος
• Γιατί η Διεπιστημονικότητα είναι περιζήτητη και πώς σχετίζεται με το κάθε τμήμα
• Οι έξυπνες Επιλογές και οι Κρυφές Παγίδες στην Επιλογή Σπουδών
• 5 Σημαντικοί Παράγοντες για την Επιτυχία στις Εξετάσεις

Ποιος είναι ο εισηγητής;

Δρ Παππάς Παναγιώτης

Σύμβουλος Σταδιοδρομίας | Επιστημονικά Υπεύθυνος Τομέα Επαγγελματικού Προσανατολισμού

Pappas

Ο  Δρ Παναγιώτης Παππάς πραγματοποίησε προπτυχιακές και μεταπτυχιακές σπουδές στο τμήμα Φιλοσοφίας – Παιδαγωγικής  του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης όπου και αναγορεύτηκε Διδάκτωρ. Εργάζεται επι σειρά ετών στο χώρο της εκπαίδευσης και είναι Επιστημονικά Υπεύθυνος του τομέα Επαγγελματικού Προσανατολισμού της EMPLOY EDU Σύμβουλοι Εκπαίδευσης & Σταδιοδρομίας.  Μετεκπαιδεύτηκε στο πεδίο του επαγγελματικού προσανατολισμού κι ασκεί  το επάγγελμα του συμβούλου σταδιοδρομίας επι σειρά ετών ενώ ως ομιλητής υλοποιεί διαλέξεις για το Ελληνικό Εκπαιδευτικό σύστημα και τον Επαγγελματικό Προσανατολισμό. Παράλληλα, έχει πολυπληθείς δημοσιεύσεις σε επιστημονικά περιοδικά,  πανελλήνια και διεθνή συνέδρια ενώ ως λειτουργός συμβουλευτικής έχει βοηθήσει εξατομικευμένα σχεδόν 3000 νέους σε θέματα σπουδών & σταδιοδρομίας. Τέλος, έχει εκπονήσει και επιμεληθεί το πρώτο e-Learning πρόγραμμα στην Ελλάδα πάνω στη Φιλοσοφική Συμβουλευτική αλλά και της Ακαδημίας Συμβουλευτικής όπου εκπαιδεύει νέα στελέχη επαγγελματικής συμβουλευτικής.

et|icon_star|

Συμμετοχή

Ελεύθερη
et|countdown_timer_outline|